My photo
a utopist, a green, a free soul, a liberal, a young (well let's say 'a new' rather than 'young') mother, a rebel, a thinker, a smiler, a wonderer, a note, a butterfly, a rainbow, a nymph, a kite, a wave, a breeze from the sea, a purple soul, a chocolate-addict, a lover...

Monday, 27 February 2012

Haydi tahta oyuncaklara!


Uzun zamandır bu yazıyı yazmaya niyetliydim, ama bir türlü elim değmedi ta ki 'emziren anneler' grubunda bu konu gündeme gelinceye kadar.
Ben istanbul Üniversitesi mezunuyum, ve dört yıl boyunca her hafta mutlaka kendimi Kapalıçarşı değil de onun dışındaki ara sokaklardaki toptancıların orda kaybettiğimden olsa gerek, avcumuniçi gibi bilirim oraları :) Çok da severim. Bir nevi hobimdir, farklı hanları, sokakları keşfetmek.. Nasıl bir hazinedir orası, her gidişimde yepyeni bir dünyanın açıldığı..
Süleymaniye'nin ara sokakları hazinedir. Herhangi bir AVM'de 10 liraya aldığınız bir ürünü orda 2 liraya alırsınız, tabi nerden alacağınızı bilirseniz. Eskiden böyle değildi ama oraları da sürekli değişiyor. Esnaf daha çok para kazanmak istiyor. Değişen dünyaya uyum sağlıyor. Bir yukarı sokakta 20 TL'ye aldığım bir ürünü, Mısır Çarşısı'nda 80 TL'ye bulabiliyorum. Süleymaniye'den Eminönü'ne indikçe fiyatlar artar.

Gelelim asıl konumuza, Delfi'yi çok ilgilendiren bir konuya: oyuncaklar!
Süleymanı Cami'nin hemen altındaki sokakta küçük bir dükkan vardır ahşap oyuncaklar, abaküsler vs. bulabileceğiniz. Dükkanda el yapımı ahşap oyuncakların yanı sıra, çin malı ahşap oyuncaklar da var. Ama dükkan sahibi Erdal Bey, benim bu konudaki hassasiyetimi bildiği için hangilerinin çin malı olup olmadığını hep söyler. Zaten anlaşılıyor da. Erdal Bey hep der ki kendilerinin yaptıkları oyuncakların boyaları AB standartlarına uygunmuş. Çocuklar oyuncağı kemirse, yese de zararı olmaz, diyor. Ama tedbiri elden bırakmamak lazım tabii ki de.
Ulaşım ve iletişim bilgileri Üçer Ahşap'ın şöyle:
Süleymanı Mahallesi, Mimar Sinan Cad. No: 3 Eminönü
Tel: 0212 514 40 48
www.ağactorna.com
Mesela bildiğimiz 'Jenga', Üçer Ahşap'ta oluyor sana 'Denge' :) Jengalar dükkanlarda 50 TL'ye satılıyor, Üçer Ahşap'ta 15 TL'ye. Ve kazanan yerli Türk malı oluyor. Tamam oyunun fikri bize ait değil ama, jengayı denge yapan Türk aklını seviyorum :) Ayrıca Delfi için de iyi bir dış kaşıyıcı oluyor :)

Vardem'in de Üçer Ahşap'ın sokağının oralarda yeri var. Orda da ahşap değil ama Disney'in markalı oyuncaklarını toptan fiyatına bulabilirsiniz. Ben ordan genelde sadece yap-boz hediyeler ve top alıyorum. O kadar. Ahşap oyuncaklar varken plastik almak pek mantıklı gelmiyor.


Yunus yap-boz, Eray Toys
Ayrıca organik tahtadan yap-boz tarzı oyuncak almak isterseniz, Eray Toys var [ http://www.eraytoys.com/ ]. Harika oyuncaklar! Her oyuncakla birlikte bir de hayvanlar hakkında ilginç bilgiler içeren bir kitapçık var. Mesela yunus yapboz oyuncak aldınız, yunusların balık değil de memeli olduğunu öğreniyorsunuz :) Eray Toys'la ilk karşılaşmamız canım dostum Gülce sayesinde oldu. Delfina 'yunus' demek olduğu için, Delfina'ya bir yunus yapboz getirmişti, o ilk doğduğunda :) Ben de eve depoladım onlardan, 1.yaş doğumgünlerine gittiğimizde hediye olarak ondan götürüyoruz, Delfina'dan bir anı olsun diye :)

Ahşap oyuncakları çok seviyorum. Yerli yapım oyuncakları çok seviyorum. İyi ki böyle güzel dükkanlar, şirketler var! Yurtdışındaki arkadaşlarımızın, akrabalarımızın çocuklarına da hep bu oyuncaklardan alıp, yolluyorum, ve götürüyorum. El yapımı, göz nuru ve çok güzeller :)

Bilgi Güncellemesi: Maalesef yukarıda bahsettiğim Süleymaniye'deki dükkan kapanmış :( Keşke yazıyı daha önceden yazsaymışım. Yine de yukarıdaki web adresindeki iletişim bilgilerini yollayarak, sipariş verebilirmişsiniz, eve kargoyla yolluyorlarmış. Erdal Bey cep:  0536 824 1970. Belki böylesi oralara gidemeyen anneler için daha iyi olur. Kapıya teslim.  Dengeyi, uğurböceği şeklindeki yoyoları ve ahşap blokları tavsiye ederim. Her yaş çocuk için uygun bence. Delfi'nin kuzenlerine de aldım, özellikle bayramlarda, noellerde iyi oluyor herkesin birlikte oynayabileceği oyunlar.
Küçük esnafın dükkan kapatması çok üzücü, hiç sevmiyorum 'franchised' yerleri... Dileğim o ki hem tekrar dükkan açabilir Erdal Bey, hem de plastikten ziyade çocuk sağlığına zararsız ahşap oyuncak satan yerler çoğalır. Doğal oyuncakla oynamanın keyfi de anne kalbine verdiği huzur da bambaşka. İki gün önce Delfina'yla Palanga Caddesinden aşağı Ortaköy'e yürüyorduk, karlar yağarken. Sonra bir baktık Belediye ağaçları budamış, budanan dallar toplanılmayı bekliyor yerde. Üstlerinde de çam kozalakları. Hemen bir kaç tanesini aldık eve getirdik. Onlarla oynuyor arada bir :) Benim de böylece içim rahat.. Kurumuş su kabakları, kabuklu haliyle ceviz [en favorilerinden], cilasız tahta kaşıklar, keçiboynuzları Delfi'nin oyuncakları ve diş-kaşıyıcıları arasında..

Bilgi güncellemesi II: Caddebostan'da Gel-Oyna adında çok keyifli yeni bir ahşap oyuncak dükkanı açtı sevgili Şule Şenol. Biz Delfina'yla [bu yazı ilk yazıldığında Delfina dişsiz ufacık bir bebekti ama şu an itibariyle yazıyı güncellerken 2.5 yaşında kocaman bir genç kız] oraya ilk gittiğimiz gün şaka maka 6.5 saat kalmışız. Çok keyifli bir dükkan, insan vakit nasıl geçiyor anlamıyor. Bir nevi müdavimi olduk Gel-Oyna'nın. Gel-Oyna, öyle gidilip hemen bir-iki parça oyuncak alınıp, gidilecek bir yer değil de canlı bir ahşap oyuncak merkezi. Şule Hanım'dan hangi yaşta çocuklar hangi oyuncaklar oynamalı konusunda bilgi alıp, çocuğunuzla atölyelere katılıp, birlikte çok zevkli saatler geçirebilirsiniz. Gittiğimizde sadece Delfina değil, ben de çok eğleniyorum. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
http://geloyna.org/ adresinden adresi öğrenip, hangi atölyeler olduğuna bakabilirsiniz. Şule Hanım'ın ayrıca Ümraniye'deki Meydan AVM'nin orda da [İKEA'nın yanındaki AVM] bir ahşap oyuncak standı var. Zaten ilk orda tanışmıştık. Soma küplerini özellikle tavsiye ediyorum hem anneler hem her yaş çocuk için. 
Bilgi güncellemesi III: Gel-Oyna Bostancı'ya taşındı, aynı zamanda bir atölye merkezi oldu. Meydan AVM ve Caddebostan'daki yerleri kapandı.Bostancı'daki merkeze mutlaka ve mutlaka gidin diyorum.
2 comments:

 1. Selam,

  ben karar verdim, kocamı da arkadaşımı da ayarladım, biz tahta oyuncak üreteceğiz!
  eşim ahşapçı (kapı, mobilya), ben küçük çocuk sahibi ve bebek bekleyen ve 2. kez anne olacak olan bir kadın. Artık biz yapmalıyız çocuklarımız için dedim ve şimdi düşünmeye başladım, neler yapmalıyız diye?

  İnşallah güzel fikirler buluruz ama en azından zararsız olacaklarını biliyorum.

  Sevgiler

  ReplyDelete
 2. Harikasiniz! Bize de haber verin ki hem madden hem manen sizi destekleyelim :) Ikea'daki takta oyuncaklarin daha guzellerini gelistirebilirsiniz, haciyatmazlar, surulerek cekilen arabalar, kupler, yapbozlar aklima ilk gelenler..
  Guzel haberlerinizi duymak dilegimle, sevgiler
  Esra

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...